חומציות (pH) המאש וחשיבותה בבישול אול-גריין, מתוך הבלוג של בירסמית'

מתוך הבלוג של בירסמית' מאת: BRAD SMITH

פורסם במקור בתאריך: 7/05/2015

http://beersmith.com/blog/2015/05/07/mash-ph-and-why-it-matters-for-all-grain-beer-brewing/

תורגם ע"י: נועם שלו

חומציות (pH) המאש וחשיבותה בבישול אול-גריין


הpH של המאש הוא מושג חשוב בעת בישול מגרעינים בלבד (אול גריין). אפשר כמובן לעשות בירה "טובה" בלי לדאוג ל pH, אבל בישול אול גריין איכותי באמת מסתמך על הבנת מושג ה pH והשפעתו על בירה.


הבנת ה pH


מבוא למושג pH כנראה קיבלת בשיעור הכימיה בתיכון. pH הוא פשוט מדד של חומציות או בסיסיות של תמיסה. החומציות נמדדת בסולם 1-14 כאשר 7 היא קריאה ניטראלית. מים טהורים יהיו בחומציות של 7. תוצאה מתחת ל 7 נקראת "חומצית", ותוצאה מעל 7 נקראת "בסיסית". קנה המידה הוא לוגריתמי, כך ש pH של 5 הוא פי 100 יותר חומצי מאשר pH של 7.


pH נמדד בדרך כלל בעזרת מקלוני בדיקת נייר (כמו נייר לקמוס) או עם מכשיר אלקטרוני הנקרא מד pH. מבשלות מסוימות משתמשות גם בערכות בדיקה כימיות (כמו שאולי יש לך אם בבעלותך בריכת שחיה) כדי למדוד pH.


למה חשוב ה pH של המאש


ניתן לדבר על ה- pH של מי הבישול, של תערובת המאש, ה- pH של תירוש ואפילו ה- pH של הבירה המוגמרת. לכל אלה יש השפעה שונה על הבירה, אך החשוב ביותר לבירת אול גריין הוא ה- pH של המאש. בפרט אנו רוצים לשמור את ה- pH המאש שלנו בטווח 5.2-5.5 עם העדפה לכיוון הקצה התחתון (5.2).


ל PH מאש נמוך יותר (קרוב 5.2) יש את היתרונות הבאים:


  • שיפור פעילות האנזמים בתערובת, שתוביל להמרה טובה יותר של עמילנים לסוכרים.

  • pH הנמוך בתירוש המוגמר אשר תורם לבריאות השמרים במהלך תסיסה, וגם מעכב התפתחות בקטריות בלתי רצויות.

  • מיצוי כשות משופר בעת הרתיחה.

  • שקיעת חלבונים ופוליפנולים טוב יותר הן במהלך הקולד ברייק והן לאחר סיום התסיסה.

  • צלילות טובה יותר של הבירה המוגמרת

  • טעם משופר ויציבות במהלך חיי הבירה


גורמים המשפיעים על pH המאש


pH המאש הוא קשה מאוד לחיזוי מראש. מבשלות מסחריות בקנה מידה גדולה יכולות לחזות במדויק את חומציות המאש עבור מתכונים מסוימים, מכיוון שהם מבשלים את אותו מתכון באותם התנאים לעתים קרובות. למרבה הצער מגוון הבירות והשינויים במים שלנו הופכות את החיזוי הנ"ל לבילתי מעשי בסביבת בישול בייתית, שבה אנו לעתים קרובות מגוונים במתכונים ובמרכיבים בכל בישול.


הגורמים המשפיעים על החומציות:


המים: ההרכב הכימי של המים הוא בעל השפעה גדולה על pH המאש. סידן, מגנזיום, קַרְבּוֹנָט ובִּיקַרְבּוֹנָט, כולם משפיעים על ה pH של המאש.

למרות שאי אפשר לכסות במסגרת זו את כל המידע בנוגע למי בישול, ניתן לומר כי יש חשיבותך רבה לאיכות מי הבישול וכי ברוב המקרים מי הברז הם בסיסיים ועל כן נוטים להעלות את pH המאש מעל הטווח הרצו שלי 5.2-5.4.

הלתת: לתת נוטה להיות חומצית, מה שאומר שהיא מורידה את רמת החומציות של תערובת המאש הכוללת. לתתים כהים עשויים להיות מאוד חומציים, ולכן בירות כהות יותר דורשות פחות תיקון של pH המאש. ללתתים בהירים יש יכולת באפרינג נמוכה, לכן בירות בהירות זקוקות לעתים קרובות יותר לתוספים שידונו בהמשך לטובת תיקון ה pH של המאש לרמה הרצויה. למרבה הצער החומציות של לתתים משתנית מאוד ואינה נמדדה ומפורסמת ע"י היצרנים, כך שחיזוי של pH המאש מראש היא קשה מאוד.


מדידה ותיקון pH המאש


מכיוון שכמעט בלתי אפשרי לחזות את pH המאש מראש למתכון מסוים, יש צורך למדוד ולאחר מכן לתקן את ה- pH במאש עבור כל בטצ' שמבושל. ניתן למדוד את רמת החומציות באמצעות רצועות נייר למדידת pH (יש להשתמש בכאלה שתוכננו במיוחד לבישול בירה), מד pH או ערכת בדיקה כימית. יש להקפיד ששיטת המדידה רגישות מספיק כדי למדוד שינויים קטנים בטווח 5.2-5.4 - ישנם ניירות בדיקה וערכות שלא נועדו למדוד הטווחים קטנים כאלו.


ברוב המקרים pH המאש הנמדד יהיה גבוה מדי, מה שאומר שצריך יהיה להוסיף חומצה או באפר לבירה כדי להתאים את החומציות. האפשרויות כוללות:


חומצה לקטית - חומצה אורגנית המיוצרת על ידי חיידקים. חנויות בישול בייתי מוכרות אותה בצורת נוזל בריכוז 88%, אם כי זה משתנה ועל כן יש לעיין בהוראות שעל האריזה. יש להוסיף מעט בכל פעם עד שנמדד ה pH ההרצוי. חומצה זו בדרך כלל מתערבבת היטב עם טעמי הבירה בכמויות הקטנות הדרושות כדי להתאים את המאש הטיפוסי.

לתת חומצי - זהו בדרך כלל לתת פילזנר שעבר החמצה באמצעות חומצה לקטית ומכיל כ -3% חומצה מהמשקל. לתת חומצי משמש בעיקר בגרמניה כדי לעמוד בחוקי הטוהר הנוקשים (Reinheitsgebot) האוסרים תוספות אחרות מאשר לתת, מים, שמרים וכשות לבירה.

חומצה זרחתית (פוספוריט) - חומצה אי-אורגנית הנמצאת בשימוש נרחב במשקאות קלים. היא מחליפה ביקרבונט בפוספט ומגבירה את הרכב הפוספט של התירוש.

חומצה הידרוכלורית וחומצה גופרתית - בשימוש על ידי רבות מהמבשלות המסחריות, חומצות אלה בדרך כלל לא זמינות באופן נרחב לציבור. הן יכולות להיות מסוכנות לטיפול (שניהם קאוסטית מאוד) ואינם מומלצות לשימוש על ידי מבשלים ביתיים. הן וגם יכולות ליצור טעמים משמעותיים את אם נעשה בהם שימוש לרעה.


חומרים כגון " מייצב 5.2" - מלחים אלה מורידים את ה- pH של המאש על ידי תגובה עם פוספטים שנתרמים על ידי הלתת. הם יכולים להעלות את הקשיות של המים בתהליך המאש, אבל הם בגדול אלטרנטיבת "שגר ושכח" ואפשר באמת להוסיף כמות מדודה מראש של חומר למאש ולהשיג את הטווח הרצוי.

לא מחובר
הצטרף ב: 10/10/2015
חומצה

שבוע טוב נעם/שאר מומחי הפורום

רציתי לדעת איפה מומלץ לקנות חומצה זרחתית

סוג?

מינון?

איך מומלץ לבדוק ולתקן ומתי?

כלי מדידה מומלץ?

האם לגרעינים עצמם אין השפעה  על חומציות המאש ולכן כדאי לבדוק ולתקן אחרי הsteep ?

בקיצור, תן איזה טיפ של אלופיםCool

התמונה של נועם - שיבולת
לא מחובר

מיקום

נחל שורק 18
מודיעין
Israel
הצטרף ב: 01/13/2010
אתה מוזמן לקנות ממני חומצה. קניתי ויש לי יותר מידי

מומלץ לבדוק לאחר תחילת המאש ומיד לתקן, מכיוון שכמו שכתבת, לגרעינים עצמם יש השפעה על ה PH.

בתסיסה: סייזון , למביק בחבית אלון. בחבית: בלונד בלגי, בלונד סטאוט, פילס, אוקטוברפסט
לא מחובר

מיקום

באר שבע
Israel
הצטרף ב: 04/04/2013
קצת שאלות

תודה רבה על הפוסט וההסברים נועם!
אז כידוע המים בארץ ובב"ש בפרט די קשים ובסיסיים, ניסיתי סוףסוף לקחת ph במהלך המאש של בירה די בהירה וגיליתי שהוא איפשהו בין 6-6.5 ואולי אף יותר (נמדד עם סרט ph פשוט).
אני די בטוח שזה משפיע לרעה על יעילות המאש, ורוצה להוסיף חומצה זרחתית ועלו לי 2 שאלות-

1) איפה משיגים את זה?
2) האם זה משפיע לרעה על הפרמטר של קשיות המים חוץ מהעניין של החומציות (כתוב שזה מוסיף פוספטים, השאלה היא בעצם אם המים הם מראש עם כמות גבוהה של פוספט, מה שלא ברור לי, אז יכול להיות שזה לא טוב להוסיף עוד)

התמונה של נועם - שיבולת
לא מחובר

מיקום

נחל שורק 18
מודיעין
Israel
הצטרף ב: 01/13/2010
תשובה לשאלה 1

יש לי מלא. אשמח לתת לך במחיר העלות

בתסיסה: סייזון , למביק בחבית אלון. בחבית: בלונד בלגי, בלונד סטאוט, פילס, אוקטוברפסט
לא מחובר

מיקום

ההסתדרות
הוד השרון
Israel
הצטרף ב: 05/02/2013
שאלה

תודה רבה.. 

כל הכבוד על ההשקעה!

האם יש עדיפות לחומצה לקטית\זרחתית על פני מייצב 5.2?

איזו מהן עדיפה (לקטית\זרחתית)?

שוב תודה!

התמונה של נועם - שיבולת
לא מחובר

מיקום

נחל שורק 18
מודיעין
Israel
הצטרף ב: 01/13/2010
אני משתמש בזרחתית 

אני משתמש בזרחתית 

בתסיסה: סייזון , למביק בחבית אלון. בחבית: בלונד בלגי, בלונד סטאוט, פילס, אוקטוברפסט
התמונה של brew-tali
לא מחובר

מיקום

חולון
Israel
הצטרף ב: 01/13/2010
באיזה שלב מוסיפים?

בסוף המאש, בתחילת ההרתחה?

אדי סער
התמונה של נועם - שיבולת
לא מחובר

מיקום

נחל שורק 18
מודיעין
Israel
הצטרף ב: 01/13/2010
בתחילת המאש

בתחילת המאש

בתסיסה: סייזון , למביק בחבית אלון. בחבית: בלונד בלגי, בלונד סטאוט, פילס, אוקטוברפסט
Feedback Form